Su Ölçüm İşleri Kursu | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

Su Ölçüm İşleri Kursu

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

Su Ölçüm İşleri Kursu
Çağrı Merkezi
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

Tehlikeli-Çok Tehlikeli İşlerde Su Ölçüm İşleri Kursu

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında düzenlenen ağır ve tehlikeli işler kurslarından biri de su ölçüm işleri kursudur. MEB’in 166001000 nolu hayat boyu öğrenme kursu olan su ölçüm işleri eğitimi sertifika programı, su işleri ölçümünden sorumlu meslek elemanını yetiştirir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında su ölçüm işleri meslek elemanı unvanıyla çalışmak için su ölçüm işleri belgesi almak gereklidir.

Su Ölçüm İşleri Nedir?

Su ölçüm işleri yer bilimleri alanında gerçekleştirilen faaliyetlerdir. Su ölçüm işleri meslek elemanları şu konularda bilgi sahibidir:

Hidrometrik ölçüm tesislerinin yapımı sırasında kullanılan malzemeler

Hidrometrik ölçüm tesislerinin yapımında ortaya çıkabilecek riskler

Hidrometrik ölçüm istasyonlarında karşılaşılabilecek riskler

Suya girmek veya teleferik ve bot kullanmak suretiyle yapılan debi ölçümleri sırasında meydana gelmesi olası riskler

Kar rasatı sırasında meydana gelmesi olası riskler

Nivelman işlemlerinde oluşabilecek riskler

Su ölçüm işleri meslek elemanları tüm bu görev ve sorumlulukları iş güvenliği ve işçi sağlığı yönetmeliği doğrultusunda yerine getirir.

Su Ölçüm İşleri Eğitim Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde su ölçüm işleri kursu 40 saatlik bir eğitim programıdır.

Su Ölçüm İşleri Ders İçerikleri

Su ölçüm işleri meslek elemanı yetiştiren kurs programında kursiyerlerin mesleki yeterlik kazanmaları amacıyla hidrometri işleri üzerinde kapsamlı olarak durulur. Aynı zamanda iş güvenliği ve işçi sağlığı konusu işlenir. Su ölçüm işleri kursu eğitimlerinin sonunda kursiyerler şu yeterlilikleri kazanır:

Hidrometeorolojik etüt çalışmaları yapmak

Rusubat (sediment) ve su kalitesi kontrolü yapmak

Akarsuda kesit çıkarmak

Su Ölçüm İş Olanakları

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde su ölçüm işleri kursu eğitim programını tamamlayanlar hidrometri çalışmaları yapabilecek yeterliliğe sahip olur. Dolayısıyla hidrometri çalışmalarının yapıldığı tüm kurumlarda çalışmaları mümkündür. Su ölçüm işleri yapan kişilerin hem kamu sektöründe hem özel sektörde çalışma imkânı vardır. Su ölçüm işleri meslek elemanlarının mesleki yeterliliklerine göre ilişkili alanlarda çalışmaları mümkündür.

Su ölçüm işleri kursu mesleki ve teknik eğitim programıdır. Bu kapsamda en az ilkokul eğitim kademesinde mezuniyet belgesi istenir. Fiziksel ve zihinsel açıdan mesleği yapmaya engel teşkil edecek bir durumun olmaması da önem taşır. Kursa katılacak kişilerin alana ilgi duyması da önem arz eder. Kurs programına katılım sağlayanlar genellikle yeni meslek edinmek isteyenlerdir.

Nasıl Katılırım?

Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

Su Ölçüm İşleri Belgesi Nasıl Alınır?

Su ölçüm meslek elemanı olarak çalışmak isteyen kişilerin su ölçüm işleri kursu sertifika programına katılması gerekir. Su ölçüm işleri belgesi (sertifikası) örgün eğitim ve online olarak verilir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği kapsamında mesleki eğitim alanlara istihdamda öncelik tanınır. Sertifikasyon süreci eğitimin ardından ölçme ve değerlendirme sınavı yapılmasıyla başlar. Sınavda 45 puan ve üzeri not alanlar başarılı sayılır ve sertifika almaya hak kazanır.

Su ölçüm işleri sertifikası ücretleri, avantajlı bir eğitim yöntemi olan uzaktan eğitimde daha uygundur. Üniversite onaylı su ölçüm işleri sertifikası e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Siz de üniversite onaylı su ölçüm işleri sertifikası almak istiyorsanız eğitim sürecine dahil olmalısınız.

Su Ölçüm İşleri Sertifikası Geçerliliği

Su ölçüm işleri sertifikası yer bilimleri alanında faaliyet gösteren tüm kurumlarda geçerlidir. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa göre sertifika tüm kuruluşlarda geçerlidir.

Su Ölçüm İşleri Sertifikası
Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim