Termik Santral Türbin İşletmeciliği Kursu | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

Termik Santral Türbin İşletmeciliği Kursu

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

Termik Santral Türbin İşletmeciliği Kursu
Çağrı Merkezi
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

Termik Santral Türbin İşletmeciliği Kursu

Elektrik santrallerinde ve termik santrallerde kullanılan türbin sistemleri, kinetik (akış) enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir motor sistemidir. Türbinler çalışma sistemleri ile termik santrallerdeki enerji üreten makinelerin çalışmasını sağlar. Termik santrallerde ve elektrik santrallerinde kullanılan bu türbin çeşitleri temel işlev olarak kazanlardaki gazın veya fosil yakıtların buhar gücü sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülmesi sağlanır.

Termik santrallerde kullanılan türbin çeşitlerini sıralayacak olursak;

Su türbinleri,

Rüzgâr türbinleri,

Gaz türbinleri,

Buhar türbinleridir.

Termik santral türbinlerinin işletilmesiyle ilgili olarak türbin ve ekipmanların iş sağlığı ve güvenliğine uygun şekilde kontrol edilmesini ve işletmesini üstlenen bir meslek grubu mevcuttur. İlgili meslek çalışanları, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışabilirlik durumlarına göre eğitimlere katılabilirler.

Adli Termik Santral Türbin İşletmeciliği Nedir?

Termik santraller çalışma prensipleri gereği tehlikeli ve çok tehlikeli kapsamda olan kurumlardandır. Bu haliyle termik santrallerde çalışacak olan kişilerin, termik santrallerde çalışacakları ilgili pozisyonlar için mutlaka işlerinin eğitimini almaları gerekmektedir. Bu noktada termik santrallerin en önemli çalışma sistemlerinden biri olan türbinler için de ciddi şekilde meslek profesyonellerine ihtiyaç bulunmaktadır. Türbinlerin doğru, güvenli ve verimli şekilde çalışmasına için en önemli meslek elemanlarından biri de termik santral türbin operatörüdür.

Termik santral türbin operatörü olarak çalışacak bireylerin, mutlaka mevcut alan ile ilgili eğitim almaları gerekir. Termik santrallerde türbin işletmeciliği eğitimi, ilgili meslek çalışanlarının termik santrallerde çalışması için mesleki yeterlilik göstergelerinden biridir. Bu kapsamda operatörler ve türbin işletme çalışanları termik santral türbin işletmeciliği eğitimlerine katılarak üretim ünitelerinde yer alan türbin ve türbin ekipmanlarının çalışma sistematiklerini öğrenirler. Mesleki bilgi, yetkinlik ve pek çok kazanım sağlayan bu eğitimler, elektrik üretim tesislerinin çalışma mantığını kavramaya ve öğrenmeye yöneliktir. İlgili meslek çalışanları, alan eğitimlerini tamamlayarak iş sağlığı ve güvenliği bilgileri edinirler. Eğitim, iş sağlığı mevzuatına uygun olarak kursiyerin iş alanına dair bilmesi gerekenleri aktarır.

Termik Santral Türbin İşletmeciliği Kursu Ders İçeriği

Termik santral türbin işletmeciliği ders içerikleri aşağıda yer almaktadır.

Termik santral türbin işletmeciliği ders içerikleri aşağıda yer almaktadır.

İşçi Sağlığı

Termik Santral Türbin Çalışma Prensibi

Termik Santraller

Termik Santral Türbin İşletme

Termik Santral Türbin İşletme Prensipleri

Termik Santral Türbin İşletme İşleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri Almak

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında yer alan türbin işletmeciliği eğitimine, mesleğin gerekliliklerini yerine getirebilecek fiziksel ve zihinsel yeterliliği olan kişilere katılım gösterebilmektedir. Bununla birlikte eğitime katılım göstermek isteyen kişilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporuna sahip olması gerekmektedir. Kısacası tehlikeli işlerde çalışması devlet tarafından verilen sağlık raporuyla uygun görülen ve en az ilkokul mezunu olan herkesin katılımına açık durumdadır.

Nasıl Katılırım?

Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

Termik Santral Türbin İşletmeciliği Sertifikası

Termik Santral Türbin İşletmeciliği eğitimi sertifika programı, üniversite onaylı belge vererek gerekli eğitim sürecini tamamladığınızı kanıtlar. Üniversite onaylı sertifikaya hak kazanmak için ise eğitim sonunda online bir şekilde yapılacak olan sınavdan en az 45 puan almak gerekir. Verimli ve başarılı bir kurs süreci sonunda aldığınız termik santral türbin işletmeciliği sertifikasını da E-devlet üzerinden sorgulatabilirsiniz.

Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim