Barista Eğitimi | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

Barista Eğitimi

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

Barista Eğitimi
Çağrı Merkezi
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

Barista Eğitimi Kurs Programı

İtalyanca barmenlik anlamına gelen barista, üçüncü nesil kahve dükkanlarının popülerleşmesiyle öne çıkan mesleklerden biridir. Baristalar çoğunlukla kahve dükkanlarında görev alarak kahve siparişleri ile ilgilenir. Baristalar kahve dükkanlarında çalışacak bilgi birikimini ise barista eğitimi aracılığıyla edinirler.
Barista eğitim programı, baristalık mesleğinin nasıl yerine getirileceğine yönelik ders içerikleri sunar. Barista ne iş yapar sorusunu yanıtlayan barista kursu, kursiyerlerin kahve dükkanında çalışmak için gerekli olanları öğrenmelerine aracılık eder. Bu kapsamda profesyonel barista mesleği ele alınır. Baristanın yalnızca kahve siparişi almadığına değinen kurs, kahve demleme ve kahve kavurmaya dair bilinmesi gerekenleri de aktarır. Bunun yanında espresso makinesinin nasıl kullanılacağı da ders içeriklerinde yer alır. Barista eğitimi, kursiyerin baristalığı tanıyarak bu mesleği yerine getirirken nelere dikkat etmesi gerektiğine değinir. Eğitim sürecinin sona ermesiyle de kursiyerin başarısını belgeleyen barista sertifikası verilir.

Online Barista Kursu Ne Kazandırır?

Online verilen barista kursu, kursiyer adayının zaman ve mekân kısıtlaması yaşamadan gerekli bilgileri öğrenmesini destekler. Kursun amacı, kahve dükkanında çalışmaya hazır baristalar yetiştirmektir. Bu amaca yönelik olarak kahve yapımı ve sunumu konusu detaylıca ele alınır. Ayrıca kursiyerin, uygulanabilir bilgiler edindiğini belgelemesi için de barista sertifikası sunulur. Kursiyer, başarılı bir eğitim süreci geçirmesi durumunda üniversite onaylı sertifikasını alarak ilgili işlere başvurabilir ve mesleğinde uzmanlaşabilir.

Barista Eğitimi Ders İçerikleri

Barista eğitiminde işlenen genel ders içerikleri şöyledir:
Baristalık Mesleği Nedir?
Baristanın Görevleri
Kahve Bar Bölümünde Uyulması Gereken Hijyen Kuralları
Kahvenin Geçmişi
Kahve Çeşitleri Nelerdir?
Temel Süt İşleme Teknikleri Nelerdir?
Kahve Kavurma ve Demleme Yöntemleri Nelerdir?
Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?
Kahve Yapımı Ekipmanları
Kahve Makinesinin Bakımı ve Temizliği
Türk Kahvesinin Yapım Aşamaları
Espresso Bazlı Kahve Yapımı
Cappuccino Kahve Yapımı
Latte Art Yapımı
Kahve Sunumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kahve Dükkanı İşletmeciliği
Kahve Dükkanında Müşteri Memnuniyeti
Müşteri ile İletişim
Eğitim sonunda kursiyerler;
Kahve yapımı ve sunumunu,
Kahve barının temizliği ve bakımı,
Kahve çeşitlerini,
Kahvenin tarihsel yolculuğunu,
Baristanın günlük işlerine,
Yeni nesil kahve yapımı ve sunumunun püf noktalarını,
Kahve makinesinin nasıl kullanılması gerektiğini,
Kahve ayrıştırma yöntemlerini,
Türk kahvesinin yapılma aşamalarını,
Espresso ve cappuccino kahve yapımını,
Latte artın nasıl yapıldığını,
Kahve menüsü oluşturmayı,
Kahve işletme yönetiminin nasıl uygulandığını,
Ekip içi çalışma sisteminin nasıl işlediğini,
Müşteri servisinde dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmiş olurlar.

Barista eğitimini tamamlayan kursiyerler, kahve dükkanlarında çalışabilirler. Bununla beraber tatlı ve kahve işletmelerinde, kafelerde, restoranlarda ve otellerin kahve bar bölümlerinde çalışma olanağına sahiptirler. Genel olarak kursiyerler, kahve yapımını ilgilendiren tüm iş alanlarında barista olarak çalışma yetkisine sahip olurlar.

Barista kursu, kahve dükkanında çalışmak için gerekli bilgilere sahip olmak isteyen herkese açıktır. Kahve yapımı ve sunumu hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenmek isteyenler kurs aracılığıyla bu isteklerini gerçekleştirebilirler. Yine aşçı yardımcısı ve kafe çalışanları da kahve yapımı konusunda bilgilenerek mesleki açıdan kendilerini geliştirirler. Ayrıca kahve işletmecileri de temel düzey eğitimler aracılığıyla kahve yapımının püf noktalarına vâkıf olurlar.

Nasıl Katılırım?

Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

Barista Sertifikası Nasıl Alınır?

Barista kursu, ilgili ders içeriklerinin bilgi kazanımlarını ölçen sertifika sınavına yer verir. Sertifika sınav uygulaması, kursiyerin bilgi kazanımlarını ölçecek bir online sınavı barındırır. Online sertifika sınavından en az 45 puan alanlar, barista sertifikası almaya da hak kazanırlar. Kursiyerler, aldığı üniversite onaylı sertifikayı da e-devletten sorgulayabilirler. Kursiyerin aldığı sertifika, bilgi kazanımlarını belgeleme fırsatı yaratır.
Kursiyer, kendine özel hazırlanan sertifikasını öne çıkararak ilgili iş alanlarında çalışabileceğini belirtir. Özellikle kahve dükkanlarında çalışmak isteyenler, işe alım sürecinde eğitim ve sertifika aldıklarını belirterek kendilerini öne çıkarabilirler. Yine aşçı veya kafe çalışanı iş ilanlarına başvurmak isteyenler de barista sertifikası aldıklarını belirterek işe uygun olduklarını belirtirler.

Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim