Rehber Personel Kursu | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

Rehber Personel Kursu

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

Rehber Personel Kursu
Çağrı Merkezi
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

Online Okul Taşıtları Rehber Personel Kursu

Rehber personel, okul servisinde yer alarak öğrencilerin güvenli bir şekilde giriş ve çıkış yapmalarını sağlar. Öğrencilere olumlu tutum ve davranışlarda bulunması gereken rehber personel, eğitim alarak mesleğinin gerekliliklerini öğrenir. Rehber personel olarak okul servislerinden görev almak için okul taşıtları rehber personel kursuna müracaat etmek gerekir. Kurs, rehber personel olma şartlarını yerine getiren kursiyerlerin eğitim yoluyla mesleği tanımalarını içeren dersler sunar. Kurs sonunda ise rehber personel eğitim belgesi verilir.

Rehber Personel Kimdir?

Okul servis taşıma faaliyetlerinde yer alan rehber personel, günlük öğrenci takibi ve giriş-çıkış işlemleri ile ilgilenir. Mesleğin gerektirdiği işleri yerine getiren personel, belli başlı şartları taşıyarak mesleğini icra eder. Söz konusu gerekliliklerden biri de rehber personel eğitimidir. Rehber personel eğitim kursu, rehber personel ne iş yapar sorusunu cevaplayarak mesleğin gerekli işlerini tanıtır. Kursun ders içerikleri de mesleğin gerekliliklerine uygun olarak hazırlanmıştır. Kursiyerler, ilgili ders içeriklerini tamamladıktan sonra okul servisi rehber personel kurs belgesi alırlar.

Rehber Personel Kursu Eğitim Süresi

Kurs, ders kazanımları ve modüllerine uygun olarak en az 30 saatlik eğitim süresine sahiptir.

Online Rehber Personel Kursu Ne Kazandırır?

Online eğitim aracılığıyla verilen kurs, zaman ve mekân sınırlaması içermez. Kursiyer, istediği yer ve zaman dahilinde kurs içeriklerini takip edebilir. İlgili ders içeriklerini ve sertifika sınavını başarıyla tamamlaması durumunda da rehber personel kurs bitirme belgesi alır.

Okul Servisleri Rehber Personel Eğitimi Ders İçerikleri

Okul taşıtları rehber personel eğitimi kurs içerikleri şöyledir:

Rehber Personel Ne İş Yapar?

İş Sağlığı ve Güvenliği

Trafik Sistemi ve Güvenliği Unsurları

Etkin İnsan İlişkileri

Tanışma ve Karşılaşmalarda İletişim

Kişisel Bakım ve Giyinme

Çocuk Gelişimi

Gelişim Psikolojisi

Yolcu Bindirme ve İndirme Kuralları

Servis Kapılarının Açılması İçin Kurallar

Kursu başarıyla bitiren katılımcılar;

Mesleki yeterlilikleri,

Meslekte uyulması gereken iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını,

Trafik sistemindeki güvenlik kurallarını,

Yolcu güvenliğinin nasıl tesis edileceğini,

Yolcu iniş-biniş kurallarını ve güvenliğini,

Öğrenciler ile etkin iletişiminin nasıl kurulması gerektiğini,

Çocuk gelişimi ve psikolojisi konularını,

Okul servis kapılarının açılmasıyla uyulması gereken kuralları,

Park etmenin ve duraklamanın yasak olduğu yerleri öğrenmiş olurlar.

Rehber Personel İş Olanakları

Rehber personel olarak çalışan meslek elemanı, öğrenci ve çocukların eğitim kurumlarına ulaşımını sağlayan araçlarda çalışırlar. Meslek elemanları; kreşler, okul öncesi eğitim kurumları, gündüz bakımevleri, çocuk kulüpleri ve zorunlu eğitim kurumlarına öğrenci taşıyan okul servislerinde bulunurlar. Mesleki yeterlilikleri yerine getiren elemanlar, servis şoförü ile birlikte öğrencilerin güvenli bir ulaşım geçirmelerini sağlarlar.

Kursa katılım için herhangi bir ön mezuniyet şartı bulunmamaktadır. Bununla birlikte kursu bitirip işe alımlarda öne çıkmak için en an lise mezunu olmak gerekir. Okul Servis Araçları Yönetmeliğine göre de ilgili işte çalışmak için lise mezuniyeti ile beraber 22 yaşını da doldurmak şarttır. Gerekli şartları taşıyan kişiler, eğitim aracılığıyla lazım olan bilgileri edinip ilgili iş ilanlarına başvurabilirler.

Nasıl Katılırım?

Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

Rehber Personel Sertifikası Nasıl Alınır?

Rehber personel eğitimi, ders içerikleri yanında sertifika sınav uygulaması da içerir. Kursiyerler, online sertifika sınavından en az 45 puan almaları hâlinde rehber personel kurs bitirme belgesi almaya hak kazanırlar.

Rehber Personel Belgesi Sertifika Geçerliliği

Kursiyerin edindiği sertifika, üniversite onaylı sertifika olup e-devlet üzerinden sorgulanabilir niteliğe sahiptir. Kursiyerler aldığı belgeyi öne çıkararak ilgili alanlarda iş aramaya başlayabilirler. Sertifika edinme süreci ile ilgili detaylı bilgileri ise eğitim danışmanları verir.

Rehber Personel Sertifikası
Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim