Orman Yangınlarına Müdahale Kursu | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

Orman Yangınlarına Müdahale Kursu

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

Orman Yangınlarına Müdahale Kursu
Çağrı Merkezi
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale Kursu

Orman ve kırsal alanlar, korunması gereken yerleşim alanlarındandır. Özellikle iklim ve insan faktörlü çıkabilen yangınlar için de ormanları koruma altına almak gerekir. Bu kapsamda, bilinçlendirme ve müdahale için çeşitli eğitimlerden faydalanılır. Söz konusu eğitimlerden biri de orman ve kırsal alan yangınlarına müdahale kursudur. Kurs, genel olarak üniversite onaylı orman ve kırsal alan yangınlarına müdahale sertifikası vererek katılımcının bilgi kazanımını belgeler.

Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale Nasıl Yapılır?

Olası yangınlara karşı gerekli işlemleri başlatmak adına yangınlara müdahale prosedürleri takip edilir. Yangın güvenliği kapsamında da orman mühendisleri, itfaiyeciler, afet ve acil durum çalışanları ile askerler ortaklaşa müdahaleye başlarlar.

Orman ve kırsal alan yangınlarına müdahale etmek için muhakkak yangın güvenliği konusunda eğitim almak gerekir. Ülkemiz açısından yangınlar kabullenilmesi ve önlem alınması gereken bir gerçek olduğundan, bu konuda eğitimli kişilerden destek almak lazımdır. Orman ve kırsal alan yangınlarına müdahale kursu da kursiyerlerin yangınları söndürme ve müdahale etme bilgisi öğrenmelerini destekler. Eğitim sonunda alınan kurs bitirme belgesiyle de kursiyer, ilgili alanda mesleki bilgi ve yetkinliklere sahip olduğunu gösterir.

Online Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale Kursu Ne Kazandırır?

Online gerçekleşen kurs süreci orman yangınlarına müdahale ve söndürme aşamalarını konu edinir. Kursiyer zaman ve mekân sınırlaması olmadan kırsal alanlarda çıkan yangınlar hakkında bilgi sahibi olur. Kurs sonunda ise edindiği bilgileri belgeleyen kurs belgesi almaya hak kazanır.

Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale Kursu Ders İçerikleri

Eğitiminin genel ders içerikleri şöyledir:

Orman Yangınlarında İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri

Yangın Türleri

Yangının Nedenleri

Yangınlarda Organizasyon Hazırlığı

Yangına Karadan ve Havadan Müdahale

Orman Yangınlarını Söndürme Teknikleri

Yangın Söndürmede Kullanılan Ekipmanlar

Söndürmede Görev Alan İşçiler

Orman ve Kırsal Alan Yangınlarında Kişisel Önlem ve Korunma

Eğitim sonunda kursiyerler;

Yangının başlıca çıkış sebeplerini,

Orman yangın türlerini,

Yangınlara müdahalede eylem ve organizasyon planını,

Orman ve kırsal alan yangınlarında uyulması gereken İSG kurallarını,

Havadan ve karadan yangın müdahale yöntemlerini,

Orman yangınlarını söndürme tekniklerini,

Yangınlarda kişinin alması gereken kişisel koruma yöntemlerini öğrenmiş olurlar.

Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale İş Olanakları

Meslek elemanları, acil durum ve afet yönetimi kapsamında, yerel ile bölgesel yangınlarda görev alabilirler. Çeşitli acil durum ve afet STK’lara bağlı olarak çalışarak yangınlara müdahale ekibinde de yer alabilirler. Genel olarak yangına ilk müdahalede, ilgili eğitimleri tamamlayan kişilerden yararlanılır.

Yangınlara müdahale ve söndürme konusunda bilinçlenmek isteyen herkes eğitime katılabilir. Bununla birlikte yangına ilk müdahalede ve söndürme işleminde yer almak isteyenler, mesleki yeterliliğe sahip olarak görevlerini icra ederler. Meslek elemanı olarak çalışmak isteyenlerin, bedensel ve zihinsel herhangi bir sorununun olmaması gerekir.

Nasıl Katılırım?

Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale Sertifikası Nasıl Alınır?

Kurs, ders içerikleri ile beraber sertifika sınav uygulamasını da içerir. Sertifika sınavı uygulamasından en az 45 puan alanlar, orman ve kırsal alan yangınlarına müdahale belgesi almaya hak kazanırlar. Kursiyer, eğitim ile ilgili bilgiler edindiğini kurs sertifikasıyla göstermiş olur.

Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale Sertifikası Sertifika Geçerliliği

Kursiyerin edindiği sertifika, e-devlet üzerinden sorgulanabilir üniversite onaylı sertifika türündedir. Kursiyer aldığı sertifikayla meslek elemanı olarak çalışabileceği belgelemiş olur. Sertifika edinmek ile ilgili gerekli bilgileri ise eğitim danışmanları verir.

Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale Sertifikası
Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim