İzabe Kursu | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

İzabe Kursu

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

İzabe Kursu
Çağrı Merkezi
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde İzabe Kursu

İzabe kursu, metalürji teknolojisi alanında izabe işlerinden sorumlu meslek elemanını yetiştiren eğitim programıdır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde düzenlenen izabe kursu, tehlikeli işlerin gerçekleştirildiği şirketlerde kurumsal eğitim olarak da verilir. Üniversite onaylı izabe kursu sonunda kursiyerler izabe meslek elemanı olarak çalışabilecek yeterliliğe sahip olurlar.

İzabe Ne Demek?

İzabe Arapça kökenli bir kelimedir. Madenleri ergitme ve sıvı durumuna getirme anlamına gelir. İzabe işlemi, maden cevherinin metal içeriğini cevherin geri kalanından ayrılması için yapılan işlemlerdir. İzabe kursu sonunda sektörde çalışan meslek elemanlarının görevleri şöyledir?

Kum kalıpları hazırlamak

Kalite kontrol işlemlerini yapmak

Çeşitli metal ve metal alaşımlarını ergitme

Metal alaşımlarını ve metalleri yarı mamul ve mamul haline getirme

Haddeleme

Taş kömüründen kok üretme

İzabe Kursu Eğitim Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde izabe kursu eğitim programının süresi en az 40 saattir.

İzabe Kursu Ders İçerikleri

İzabe işlerini yapan meslek elemanları iş sağlığı ve güvenliği kurallarını uygulamak zorundadır. Bu nedenle eğitim sürecinde iş güvenliği hakkındaki detaylara değinilir. Meslekle ilişkili konu başlıkları ise şöyledir:

Temel kalıplama işlemleri

Temel maça kumu hazırlama ve maça yapma işlemleri

Temel metal ergitme ve döküm işlemleri

Dökülen işleri temizler.

Kok üretimi

Hammadde üretimi

Isıl işlemi

Çeliğe kalite kontrolü

Temel elektrik işlemleri

Kursiyerler eğitim sonunda şu soruları kapsamlı olarak yanıtlayabilir:

İzabe nedir?

Kalıp maça nasıl yapılır?

Metal eğirme ve dökümü nasıl yapılır?

Ham demir ve çelik üretimi nasıl yapılır?

Isıl işlem nedir?

İzabe İş Olanakları

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde izabe kursu eğitim programının sonunda verilen izabe sertifikası sayesinde metalürji teknolojisi alanında çalışmak mümkün olur. İzabe meslek elamanları sanayi sektöründe de çalışırlar. Mesleki yeterlilikleri doğrultusunda benzer alanlarda da çalışabilirler.

İzabe kursu, meslek edindirme kursları arasında yer alan bir eğitim programıdır. Dolayısıyla öncelikli koşul okuryazar olmaktır. En az ilkokul mezunu olduğunu belgeleyenler zihinsel ve fiziksel yeterliliğe sahipse ve alana ilgi duyuyorsa kursa katılabilir. Katılımcıların mesleğin zorluklarını göz önünde bulundurması da önem taşır.

Nasıl Katılırım?

Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

İzabe Sertifikası Nasıl Alınır?

Metalürji teknolojisi alanında izabe meslek elemanı olarak çalışmak isteyenlerin izabe sertifikası alması gerekir. İzabe sertifikası almak için eğitim sonunda yapılan sertifika sınavında başarılı olmak gerekir. Sertifika sınavında en az 45 puan alanlar başarılı sayılırlar.

İzabe Sertifikası Geçerliliği

İzabe sertifikası metalürji teknolojisi alanında faaliyet gösteren tüm kurumlarda geçerli bir sertifikadır. Sertifikadaki üniversite onayı da bu durumunun göstergesidir. Üniversite onaylı izabe sertifikası e-devlet üzerinden sorgulanabilir. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu gereğince kurumların tümü sertifikayı kabul etmek zorundadır.

İzabe Sertifikası
Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim