Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursu | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursu

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursu
Çağrı Merkezi
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

Elektrik Tesislerinde Güvenlik Topraklama ve Ölçme Kursu

Elektrik tesislerinde güvenlik topraklama ve ölçme kursu, elektrik elektronik teknolojisi alanında meslek elemanını yetiştiren eğitim programıdır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde düzenlenen kurs programı kurumsal eğitim olarak da verilir. Üniversite onaylı güvenlik topraklama ve ölçme kursu sonunda bireyler mesleği yapabilecek yeterliliğe sahip olur.

Güvenlik Topraklama ve Ölçme Nedir?

Kursa konu olan işlemler elektrik tesislerinin güvenlik önlemlerinin alınması ve topraklama uygulamaları ile tesisler için gerekli ölçümlerin yapılmasıdır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için mesleki eğitim alınması zorunludur.

Güvenlik Topraklama ve Ölçme Kursu Eğitim Süresi

Elektrik tesislerinde güvenlik topraklama ve ölçme kursu eğitim programı 40 saattir.

Güvenlik Topraklama ve Ölçme Kursu Ders İçerikleri

Elektrik tesislerinde güvenlik topraklama ve ölçme işlemlerinin iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde yapılması gerekir. Bu nedenle kurs programında iş sağlığı ve işçi güvenliği müfredata dahildir. Meslekle ilişkili olarak üzerinde durulan konular alçak gerilim tesislerinde topraklama ve potansiyel dengeleme ile elektrik tesislerinde ölçme ve kontrol işlemidir. Konu başlıkları şöyledir:

1.Alçak Gerilim Elektrik Tesisleri

Yönetmelikler

Elektrik tesisleri

AG Elektrik Şebekelerinde Güvenlik Önlemleri

Kablo ve İletkenlerin Aşırı Akımlara Karşı Korunması

Aşırı Akım Koruma Cihazları ve Tasarımı

2.Topraklama, Koruma İletkeni ve Potansiyel Dengeleme

Elektrik Tesislerinde Potansiyel Dağılımı

Koruma İletkenlerinin Kesitlerinin Hesaplanması

Topraklama Elektrotları ve Özgül Toprak Direnci

Kursiyerler eğitimin sonunda şu soruları kapsamlı olarak yanıtlayabilir:

Elektrik tesislerinde güvenlik ve koruma önlemleri nelerdir?

Aşırı akımı önlemenin en iyi yolu nedir?

Topraklama uygulamaları nelerdir?

Topraklama elektrotları nasıl hesaplanır?

Potansiyel dengeleme nedir?

TN ve TT sistemde kaçak akım koruma cihazı nasıl kullanılır?

Güvenlik Topraklama ve Ölçme İş Olanakları

Elektrik tesislerinde güvenlik topraklama ve ölçme kursu sonunda verilen sertifika elektrik elektronik sektöründe çalışma imkânı sağlar. Güvenlik topraklama ve ölçme sertifikası olanlar elektrik tesisatları ve pano monitörlüğü alanında çalışabilirler. Sertifika sahipleri mesleki işlemleri yapmanın yanı sıra bu işlemlerin denetimi ve yenilenmesi işinde de çalışabilirler.

Elektrik tesislerinde güvenlik topraklama ve ölçme kursu okuryazarlığı olan herkese açıktır. İlkokul mezunları fiziksel ve zihinsel yeterliliğe sahiplerse güvenlik topraklama ve ölçme eğitimi alabilirler. Kursiyerlerin mesleki nitelikleriyle uyumlu olarak şu kişisel özelliklere sahip olması da önem taşır: Yüksek sorumluluk bilincine sahip olmak, dikkatli olmak, güçlü hafızaya sahip olmak.

Nasıl Katılırım?

Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

Elektrik Tesislerinde Güvenlik Topraklama ve Ölçme Sertifikası Nasıl Alınır?

Elektrik elektronik teknolojisi alanında, elektrik tesislerinde güvenlik topraklama ve ölçme işlerinden sorumlu meslek elemanı olarak çalışmak isteyenlerin güvenlik topraklama ve ölçme sertifikası alması gerekir. Sertifika almak için eğitim sonunda düzenlenen sertifika sınavında başarılı olmak gerekir. Sınavda en az 45 puan alanlar sertifika almaya hak kazanırlar.

Elektrik Tesislerinde Güvenlik Topraklama ve Ölçme Sertifikası Geçerliliği

Elektrik tesislerinde güvenlik topraklama ve ölçme sertifikası, elektrik elektonik teknolojisi alanındaki kurumlarda geçerli bir sertifikadır. Sertifikadaki üniversite onayı, sertifikanın her yerde geçerliliğe sahip olduğunu gösterir. Üniversite onaylı güvenlik topraklama ve ölçme sertifikası e-devlet üzerinden sorgulanabilir. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu gereğince her kurum ve kuruluş sertifikayı kabul etmek zorundadır.

Elektrik Tesislerinde Güvenlik Topraklama ve Ölçme Sertifikası
Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim