Uçak Bakım Yardımcı Teknisyeni Eğitim Programı | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

Uçak Bakım Yardımcı Teknisyeni Eğitim Programı

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

Uçak Bakım Yardımcı Teknisyeni Eğitim Programı
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

Hava Aracı Gövde, Yapı ve Kaporta Bakım ve Onarımcısı Kursu

Kurs, hava araçlarının uçak bakım teknolojisine uygun olan bakım ve onarım işlemlerini içerir. Ayrıca kurs programı, 3661 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa uygun hazırlanarak da ilgili alanda çalışmak isteyenler ön mesleki bilgiler sunar. Kurs sonunda ise katılımcının bilgi kazanımını belgeleyen üniversite  onaylı hava aracı gövde, yapı ve kaporta bakım ve onarımcısı sertifikası verilir.

Hava Aracı Gövde, Yapı ve Kaporta Bakım- Onarımı Nedir?

Başta uçaklar olmak üzere hava araçlarının çeşitli özellikteki gövdeleri, bir dizi bakım ve onarım işlemi içerir. Uçuş teknolojisine uygun olarak tüm sistemlerin çalışması için arıza tespiti ve bakım-onarım işlemlerine ihtiyaç vardır.

Uçak bakım teknisyenleri ile yardımcı teknisyenler tarafından gerçekleştirilen işlemler; gövde kaporta tamiri, gövde kontrolleri ve yapı bakım-onarımlarını kapsar. Uçak bakım yardımcı teknisyenlerinin, meslek icralarındaki ön bilgi kaynaklarından biri ise hava aracı gövde, yapı ve kaporta bakım ve onarımcısı kursudur. Kurs; uçuşun mümkün olması ve aksamaması için gerekli olan bakım ve onarım bilgilerini içerir. Kursiyer, uçak bakım ve onarımı hakkında ön bilgiler edinerek mesleği ve alanı tanımış olur.

Hava Aracı Gövde, Yapı ve Kaporta Bakım ve Onarımcısı Kursu Eğitim Süresi

Eğitim uçak bakımı ve onarımı ders modüllerine ve kazanımlarına uygun olacak şekilde en az 40 saatlik kurs süreci sunar.

Online Hava Aracı Gövde, Yapı ve Kaporta Bakım ve Onarımcısı Kursu Ne Kazandırır?

Kursiyerler, online eğitim aracılığıyla verilen dersleri istedikleri yer ve zaman dahilinde takip edebilirler. Ders içeriklerini verimli bir şekilde takip eden kursiyerler, sertifika sınavından istenilen puanı almaları durumunda da kurs bitirme belgesi alırlar. Aldıkları belge, ilgili iş hakkında bilgi sahibi olduklarını gösterir. Mesleki bilgisini artıran kursiyerler de uçak bakım yardımcı teknisyeni mesleğine adım atabilirler.

Hava Aracı Gövde, Yapı ve Kaporta Bakım ve Onarımcısı Eğitimi Ders İçerikleri

Kursun genel ders içerikleri şöyledir:

 • Hava Araçları Özellikleri
 • Hava Araçlarında İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri
 • İş Kazası ve Meslek Hastalıkları
 • Uçak Gövde Yapıları
 • Uçak Gövde Yüzeyi Koruma Yöntemleri
 • Uçak Pencereleri
 • Uçak Bakım ve Onarım İşlemleri

Eğitim sonunda kursiyerler;

 • Hava araçlarının genel özelliklerini,
 • Hava araçlarının bakım ve onarım işlemlerinde uygulanması gereken işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Uçak gövde yapı çeşitlerini,
 • Uçak pençelerinin koruma yöntemlerini,
 • Uçak gövde yüzeyini koruma yöntemlerini,
 • Uçak bakım ve onarım işlemlerinde kullanılan ekipmanları öğrenmiş olurlar.

Uçak Bakım Yardımcı Teknisyenliği İş Olanakları

Uçak bakım yardımcı teknisyenleri, askeri havacılık haricindeki sivil havacılık alanında çalışırlar. Meslek elemanları, havacılık sektöründeki işletme ve kurumlarda görev alarak gövde ve kaporta bakımı işiyle uğraşırlar.

Kimler Katılabilir?

Uçak bakım yardımcı teknisyeni olmak isteyenler, ön bilgi edinmek için eğitime başvurabilirler. Ayrıca lisans alarak mesleği yerine getirmek isteyenler de öncelikle mesleği tanımak amacıyla eğitime katılabilirler. Yetkinlik sahibi olarak uçak bakım teknisyenlerinin yanında çalışmak için uçak bakım yardımcı teknisyeni eğitimi almak şarttır.

Nasıl Katılırım?

 • Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.
 •  İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

Uçak Bakım Yardımcı Teknisyeni Sertifikası Nasıl Alınır?

Uçak bakım yardımcı teknisyeni eğitim programı, ilgili ders içerikleriyle beraber sertifika sınav uygulaması da içerir. Kursiyer, online gerçekleşen sertifika sınavından en az 45 puan alması hâlinde uçak bakım yardımcı teknisyeni kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanır. Kursiyerin edindiği kurs belgesi, mesleği ve işin gerekliliklerine aşina olduğunu gösterir.

Uçak Bakım Yardımcı Teknisyeni Sertifikası Sertifika Geçerliliği

Kursiyere verilen sertifika, e-devlet üzerinden sorgulanabilir üniversite onaylı sertifika türündedir. Kursiyer, edindiği sertifikayla işin uygulanışı ve meslek hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtir. Hava aracı gövde, yapı ve kaporta bakım ve onarım işlemlerine aşina olduğu göstererek de ilgili iş için gerekli olan yetkinliklerden birisini, eğitim şartını karşılamış olur. Kursiyer, sertifika edinme ile ilgili gerekli bilgileri ise eğitim danışmanları aracılığıyla edinir.

 

Uçak Bakım Yardımcı Teknisyeni Eğitim Programı Sertifikası
Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim